Zaštita okoliša i prirode
U srijedu 1. kolovoza svijet je ušao u ekološki dug, pa bi u 2018. godini za trenutačne potrebe čovječanstva bila potrebna 1,7 planeta kako bismo imali dovoljno prirodnih resursa za potporu postojećim ljudskim aktivnostima. Razumijevanje koncepta ekološkog duga važan je dio učenja mladih jer dan kada potreba čovječanstva za prirodom nadmašuje ono što Zemljini ekosustavi mogu obnoviti iz godine u godinu dolazi sve ranije. Gdje, kako i koliko u svojoj zajednici doprinosimo svojim pretjeranim zahtjevima prema Zemlji provjeravali smo na terenskom obilasku uvale Čikat na primjeru vanjske rasvjete.
Uvala Čikat ima dvije, sasvim oprečne vrste rasvjete. Duž šetnice ispred hotela postavljena je podna rasvjeta, rasvjeta u moru te dizajnerska rasvjeta koja svijetli u nebo i osvjetljava prirodu. S druge strane uvale nalazi se ekološka rasvjeta financirana od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koja će odlukom Gradskog vijeća biti uklonjena i umjesto nje postavljena dizajnerska. Na ovom primjeru objašnjen je koncept zaštite od svjetlosnog onečišćenja i (ne)racionalnog trošenja resursa.
Ciljani obilazak različitih koncepata rasvjete i različitih rasvjetnih tijela završio je noćnim kupanjem i igrama u vodi.
Ovaj je terenski obilazak proveden u okviru edukacije koju Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja provodi za djecu i mlade u projektu Otočna praksa. Otočna praksa je projekt povećanja kompetencija djece i mladih za razumijevanje, vrednovanje i motivirano sudjelovanje u procesu zaštite prirodne i kulturne baštine te krajobrazne raznolikosti. Potiče stjecanje znanja i vještina edukativnim i terenskim radionicama i metodama doživljajne pedagogije.
Projekt Otočna praksa financijski podupire Ministarstvo znanosti i obrazovanja.